נגישות
  • ניווט מקלדת
  • צבעוניות חד-גוונית
  • צבעוניות הפוך
  • A-A-A

גיוס הון להשקעות - האפשרויות שכדאי לבדוק

גיוס הון נחשב לאחת מה"יבלות" הדואבות ביותר של הסטארט-אפים בישראל ובעולם. למרבית היזמים יש רעיון מעולה, מוטיבציה אדירה להוציא אותו לפועל, אבל משאבים פיננסיים דלים מכדי לאפשר להם להגשים את החלום ולהוציא את הרעיון לפועל. כאן, לרוב, ייכנסו השקעות (וכמובן, גם המשקיעים) לתמונה. אם נחפש ברשת, נמצא (ללא הגזמה) אלפי מדריכים המיועדים ליזמים ולסטארט-אפיסטים ומונים בפניהם את האפשרויות העומדות בפניהם לגיוס ההון הנדרש, אולם, כאשר מדובר בצד השני, במשקיעים בסטארט-אפ (או בהשקעה אחרת), פתאום הרשת נאלמת דום, והמידע מצומצם הרבה יותר.

מהם מקורות המימון האפשריים לצורך השקעות?

• הבנקים - באופן טבעי, אדם שצריך סכום כסף גדול יפנה לבנק בו מתנהל חשבונו. לפעמים, זה עשוי להיות הצעד הנכון, היעיל והמשתלם, בפעמים אחרות (והם מרבית המקרים) מדובר בצעד גרוע מבחינה טקטית ופיננסית, גם מאחר והלוואה כזו עלולה לסיים לכם את כל האובליגו בבנק, וגם מאחר שלא תמיד רצוי שהבנק שלכם יהיה מעורה בכל ההשקעות שלכם, מכיוון והוא עשוי לגבש עליכם "דעה" שעלולה לשוב אליכם כבומרנג בהמשך.

• הלוואות חוץ בנקאיות - כאן, מדובר במקורות מימון שאינם עוברים דרך האפיק הבנקאי השגרתי, ולכן, עשויים להיות הרבה פחות מזיקים וקריטיים למוניטין שלכם בהמשך הדרך. לרשותכם עומדות מספר אפשרויות, אשר הבולטות בהן הן:

• הלוואות חוץ בנקאיות כנגד נכס - סוג הלוואה זה ידוע גם כ"משכנתה לכל מטרה", כשהמטרה ללקיחתה יכולה להיות גם השקעות. בדומה למשכנתה המוכרת, הגוף החוץ בנקאי המלווה, מעניק ללווה הלוואה, מול שעבוד נכס בעל ערך המצוי בבעלותו. לרוב, היקפה של ההלוואה יגיע לעד כ-60% משוויו של הנכס, תוך הטלת סייגים על הלווה שלא למכור את הבית או להכניס בו כל שינוי שיפגע בערכו.

• הלוואות כנגד חסכונות (כקרן פנסיה, קרן השתלמות או קופת גמל) - חסכון מסוג זה מאפשר לכם קבלת הלוואות, בכפוף לשעבוד הכספים אשר נצברו בקופה או בקרן. היקף ההלוואה במקרים אלה ייקבע על פי קריטריונים כסוג הקופה ונזילות שלה, כשהיקפה המקסימאלי הוא נגזרת של אחוז מסוים מהסכום שנצבר בה. ההתנהלות במקרים אלה היא מול הגוף המפעיל את הקרן או הקופה.

• הלוואה מחברות האשראי או מחברות מימון פרטיות - במרבית המקרים, הלוואות שניתנות במסגרות הללו אינן מגיעות לסכומי ענק, אבל יתרונן הגדול מול הבנקים הוא הליך אישור ההלוואה המזורז, המתאים במיוחד למקרים של השקעות בזק, בהן נדרשת החלטה מהירה.

בשורה התחתונה
הגישה הארכאית הטוענת כי יש לנהל השקעות רק במימון עצמי, בכספים שעומדים לרשותך, פשט את הרגל מזמן, ומוכחת, מידי יום ביומו כשגויה. יחד עם זאת, מומלץ לבחור היטב לא רק