נגישות
  • ניווט מקלדת
  • צבעוניות חד-גוונית
  • צבעוניות הפוך
  • A-A-A

המדריך השלם להשקעה בזהב

זהב הוא המתכת היקרה ביותר בעולם ונחשב לנכס מוחשי להשקעה. במהלך טלטלות בשווקים, אינפלציה וירידת ערך הדולר, הזהב מעלה את ערכו ונחשב מוצר השקעה אשר צולח את מגמות הזמן.

מאז ומתמיד נחשב הזהב מעין תעודת ביטוח והשקעה פאסיבית עבור מי שמחפש השקעה שניתן לשמור בהישג יד ולמכור בעת הצורך או כשערכו מזנק. יש עדויות לכך שסחרו בזהב כבר לפני הספירה והזהב שמר על ערכו לאורך הדורות.

התכונות הייחודיות של הזהב – נדירות המשאב הטבעי והעמידות הגבוהה שלו בפני תנאי מזג האוויר - הפכו אותו למוצר השקעה נחשק.

השקעה בזהב באופן עקרוני, יכולה להתבצע במגוון דרכים: מתכשיטי זהב דרך מטילי זהב ועד מטבעות זהב. רבים מעבירים מטבעות או תכשיטי זהב מדור לדור כירושה משפחתית ויש לכך סיבה – כי מחיר הזהב עולה במיוחד בתקופות של אי ודאות פיננסית, כמו שקרה במשבר הסאב פריים בארה"ב, ואנשים שומרים את הזהב למקרה חירום.

רבים בוחרים לשלב זהב בניהול תיק השקעות. למעשה, יתרון בולט בזהב הוא שהוא אינו בעל סיכון, כיוון שהחזקה בזהב לא דומה למשל להשקעה במניות שעשויות לרדת או לעלות לפי ביצועי החברה. רכישה של זהב עשויה לקחת דקות אחדות ואפשר לאחסן ולמכור אותו מבלי פרוצדורה או ביורוקרטיה מסובכת וניתן להמיר אותו בכל מקום בעולם – הוא אוניברסלי ולא תלוי מטבע או מדינה. כלכלנים טוענים שזהב שומר על ערכו לאורך זמן וגם אם מחירו יורד, הערך הבסיסי נשאר גבוה, הוא נחשב גם דרך מועדפת להפחתת הסיכון בהשקעות שונות כמו ניירות ערך והביקוש שלו גבוה גם כי משתמשים בו בשווקים רבים ובייצור מוצרים שונים כמו תכשיטים ואפילו מוצרי אלקטרוניקה.

מה חשוב לדעת אם אתם שוקלים להשקיע בתחום ולמי פונים כדי להשקיע?

בחירה נבונה של סוג הזהב

חשוב לבחור מהו הזהב בו תשקיעו. רבים בוחרים בתכשיטי זהב, כי במקום לסגור את הנכס המוחשי בכספת הם עונדים ונהנים ממראהו. למעשה, כ-50% מההשקעה בזהב הם בתכשיטים. יש חשיבות לכמות הקרט שיש בתכשיט הזהב – ככל שיש יותר קרט כך הזהב בתכשיט שוקל יותר והתכשיט שווה יותר. ניתן לשקול זהב טהור בצורה מקצועית ובכל מקרה, יש לקחת בחשבון שערך הזהב מושפע משוויו בבורסה. דרך נוספת היא לרכישת מטבעות זהב כאשר נהוג להבחין בין בוליונים, מטבעות המיועדים מראש להשקעה לעומת מטבעות זהב לאספנים הנמדד בשווי נומיסמאטי. הבוליון נשפט על פי אחוז טוהר הזהב במטבע ומשקלו. אופציה נוספת היא מטילי זהב, כשיש מטילים שונים במשקל שנע בין 10 ל-100 גרם וגם במקרה זה, יש הבדל במשקל ואחוז הזהב הטהור במטיל כאשר חשוב מאוד לבחון שהמטיל אכן נושא חותם איכות בינלאומי Proof. 

מוצרי זהב ניתן לרכוש בחנויות תכשיטים או אצל סוחרי זהב וכן דרך בנקים. ניתן לרכוש מטבעות בחו"ל אבל רכישה זו עשויה לגרור תשלום פרמייה. כמובן שיש לדאוג לאחסן את המטילים והמטבעות במקום בטוח, בכספת ביתית או בכספת בבנק ולהתייחס לנושאים כמו עלות הביטוח.

מתי למכור ולמי?

אם החלטתם למכור את הזהב על מנת ליהנות מההשקעה, חשוב שתפנו לחברה מקצועית המתמחה בהשקעה זהב או במסחר בזהב ותעשו זאת בטיימינג הנכון כשחלה עלייה בשווי הזהב. בחרו חברה המחשבת את השווי על פי אמות מידה שווי בורסה עולמי ותעביר לכם תשלום בדרך המקובלת עליכם. בכל מקרה, זהב נחשב השקעה בטוחה יחסית אך חשוב לקבל ייעוץ מקצועי בכל הנוגע להשקעה בה ולדעת איזה זהב לקנות ומתי למכור.