נגישות
  • ניווט מקלדת
  • צבעוניות חד-גוונית
  • צבעוניות הפוך
  • A-A-A

ייעוץ עסקי לגיוס הון

גיוס הון הינו תהליך חשוב שלרוב בעלי עסקים רבים למטרות הרחבת פעילותם העסקית. עסק יכול לגייס הון כבר בשלב ההתחלתי של הקמתו, או לחלופין כאשר הוא כבר קיים זמן מה אולם מבקש לצמוח ולהתפתח (למשל כדי לפנות לפלחי שוק חדשים באמצעות מוצרים או שירותים חדשים).

לפני כניסה לתהליך של גיוס הון, מומלץ לקבל ייעוץ עסקי אשר יבחן את הצרכים הכלכליים והתפעוליים של העסק ויתאים לבעליו את דרך הפעולה הטובה ביותר כך שהעסק ימצה את מלוא הפוטנציאל של גיוס ההון.

דוגמאות לאפיקי גיוס הון

יש מספר דרכים לבצע גיוס הון, לכל דרך יתרונות וחסרונות. ייעוץ עסקי הולם יכול במקרים רבים להתאים את הדרך הטובה ביותר לצרכיו של עסק על פי אותם יתרונות וחסרונות, ולעיתים אף לשלב מספר דרכים גם יחד.

כך למשל עסק יכול לפנות אל משקיעים פרטיים או לקרנות השקעה פרטיות ולהציע להם להשקיע מכספיהם בעסק. בתמורה, בדרך כלל, המשקיעים הפרטיים או הקרנות ייהנו מתשואה עתידית הודות לצמיחת העסק ועליית השווי שלו בהתאמה.

לחלופין, עסק יכול לפנות אל משקיע אסטרטגי כשלהו, למשל לחברה עסקית אחרת הפועלת בתחום דומה, ולהציע מעין שילוב כוחות: המשקיע האסטרטגי ישקיע מכספו בעסק, ובתמורה יהפוך לשותף עסקי בו: ייהנה משיתופי פעולה בעתיד, ייחשף לאינפורמציה ו/או לטכניקות עבודה וכדומה.

אפשרות נוספת לגיוס הון היא מהציבור, על ידי הנפקת מניות של העסק בבורסה,. כך, רוכשי המניות הופכים למעשה למשקיעים בעסק. עם זאת, אפשרות זו אינה פתוחה בפני כל עסק.

למה צריך ייעוץ עסקי לפני תהליך גיוס הון?

תהיה דרך גיוס ההון אשר תהיה, חשוב שבעל העסק יידע לנהל את המשא ומתן בצורה שתיצור עבורו את מקסימום היתרונות האפשרי בתהליך. אחרי הכל, מדובר בשילוב של אנשים חדשים בעסק, לרבות שותפים ובעלי אינטרס שירצו תמורה בעד השקעתם, ולכן לכל אחד מהם תהיה דעה משלו ודרישות משלו – כך שחשוב מאוד שבעל העסק יגיע לתהליך גיוס ההון כשהוא מוכן מכל בחינה שהיא. ייעוץ עסקי בדיוק כמו ייעוץ משכנתא יכול לתת לו את הכלים לכך.

ראוי לציין שעל אף הקשיים להתמודד עם משקיעים ושותפים פוטנציאליים, בסופו של דבר גיוס הון הוא בדרך כלל תהליך שעשוי להרים את העסק לפסגות חדשות ומעניינות. עצם היכנסם של משקיעים חדשים אל העסק מהווה הבעת אמון הן בעסק והן בבעלים שלו, וכך מהווה גורם שמגביר את החשיפה ומסייע לצמיחת הפעילות בשווקים הקיימים, בכניסה לשווקים חדשים ובפיתוח מוצרים ו/או שירותים חדשים שיכולים להיות משמעותיים ביותר לעתיד של העסק ושלכם.

ייעוץ עסקי נדרש על מנת שתהליך גיוס ההון יתבצע בצורה טובה וישרת כראוי את צרכיהם של העסק ושל בעליו. כך גדל הסיכוי שניתן יהיה לעשות בהון הזה שימוש חיובי שיוביל לצמיחה של העסק מחד ולתשואה נאה למשקיעים מאידך.