נגישות
  • ניווט מקלדת
  • צבעוניות חד-גוונית
  • צבעוניות הפוך
  • A-A-A

משכנתא לדירה לצורך השקעה - מה התנאים ומה הכדאיות של עסקה כזאת

אנחנו חיים בעידן שבו נדל"ן הוא לא רק דירות למגורים או משרדים ושאר מבנים לפעילות עסקית כזו או אחרת אלא גם נכסים להשקעה. למגמה הזו יש מספר סיבות ובהן התשואות הנמוכות יחסית של שוק ההון, המגוון הרחב מאוד של האפשרויות בתחום הנדל"ן, גם בארץ וגם בחו"ל, והעובדה שכולנו מכירים אנשים שהשקיעו בנדל"ן וזכו לתשואה גבוהה.

גם כשאנחנו קונים דירה לצורך השקעה אנחנו כמעט תמיד זקוקים למשכנתא, ולכן כדאי לדעת מהם התנאים של עסקה כזו ומתי ההשקעה באמת כדאית.

מהו הסכום המקסימלי שאפשר לקבל?

כשמבקשים משכנתא לצורך השקעה בנדל"ן, הסכום המקסימלי שאותו ניתן לקבל הוא 50% מערך הנכס (לעומת 75% ברכישת דירה ראשונה ו-70% כשמדובר על משכנתא לדירה שניה כשמוכרים את הראשונה תוך פרק זמן מסוים, כלומר כשהמטרה היא לא השקעה אלא שיפור המגורים).

באופן טבעי המגבלה הנ"ל מחייבת אותנו לגייס הון עצמי משמעותי. אמנם במקרים רבים הדירה שאותה אנחנו קונים כהשקעה תהיה זולה יותר מדירת המגורים - לפעמים היא קטנה יותר, במקרים אחרים היא ממוקמת בפריפריה ולא במרכז - אבל גם עבור נכס ששווה למשל 800,000 ש"ח עדיין נצטרך הון עצמי של לפחות 400,000 ש"ח.

איך לבחון את כדאיות העסקה?

השקעה בנדל"ן מניבה לנו תזרים מזומנים קבוע בדמות שכר הדירה שאותו נקבל על הנכס. בנוסף ישנה הציפייה שמחירי הנדל"ן ימשיכו לזנק, ובמיוחד אם רכשנו את הנכס להשקעה באזור שצפויה בו תנופת פיתוח ובהתאם עליית מחירים. התשואה עבור ההשקעה היא חיבור שני המרכיבים הנ"ל, אבל מצד שני חשוב לקחת בחשבון גם את עלותה של המשכנתא.

כדאי לזכור שאם אנחנו מקבלים מהבנק חצי מיליון ש"ח לטובת רכישת נכס להשקעה לא נחזיר לו 500,000 ש"ח אלא הרבה יותר. לכן נדרש חישוב מדויק של המחיר האמיתי של קניית אותה דירה להשקעה, ורק על בסיס זה בדיקת כדאיות ההשקעה. מרכיב נוסף שאי אפשר להתעלם ממנו הוא מיסוי על רווחים כתוצאה מעסקאות בנדל"ן בהשוואה למיסוי רווחי הון.

איך להוזיל את עלות המשכנתא?

בכל מקרה שבו מחליטים להשקיע בנדל"ן ומבקשים לשם כך הלוואה ארוכת טווח בסכום גבוה מומלץ לפנות לשירות של ייעוץ משכנתא.

בעזרת איש מקצוע בעל ניסיון רב ובקיאות בכל מה שקשור למסלולים האפשריים של המשכנתאות והתנאים הקיימים בשוק, כמו גם התחזיות לעתיד, אפשר להגיע לתמהיל אופטימלי. בנוסף ייעוץ מקצועי עוזר לנו גם לבקש את הסכום שיבטיח גם החזר חודשי סביר וגם פריסה אופטימלית של ההלוואה (ובהקשר זה אסור לשכוח שכשאנחנו מבצעים משכון דירה לטובת משכנתא אנחנו עלולים לאבד את הנכס אם לא נבטיח את יכולת ההחזר).

המאמר באדיבות פורטל המשכנתאות המוביל משכנתא גורו: https://mashkantaguru.co.il